Október 15. a fehér bot nemzetközi napja
2018. 10. 15.
5 tény, amit nem tudtál a fehér botról
1. A fehér bot azért fehér, mert 1930-ban George A. Bonham, a Peoria Lions Klub elnöke végignézte, ahogy egy vak ember megpróbál átjutni egy kereszteződésen. A férfi botja fekete volt, így nehezen volt felismerhető, észrevehető az autósok számára. Bonham ekkor javasolta, hogy fessenek fehér csíkot a botra, hogy figyelemfelkeltő legyen. A Amerikai Egyesült Államokban futótűzként terjedt el a segítő ötlete.
2. A fehér botoknak már megjelent az űrtechnológiája is. Az indiai és francia kutatók már olyan botot fejlesztettek ki, amely ultraszónikus technológiával képes a tárgyakat akár 1 méter távolságban jelezni. A lehetséges akadályokról és veszélyekről az úton rezgéssel figyelmezteti látássérült használóját.
3. A fehér bot használatának alapjait 1944-ben vetette papírra Richard E. Hoover, aki a második világháború veteránjai számára létrehozott rehabilitációs intézet vezetője volt.
4. A látássérültek mindössze 6-8%-a használ fehér botot Európában. A többiek vagy a látásukra támaszkodnak, vagy kutyával, vagy látó segítővel tájékozódnak.
5. A fehér bot készülhet egy darabból, tömör üvegszálas műanyagból vagy alumíniumcsőből, illetve a legmodernebbek grafitból, fényvisszaverő felületekkel és az egészségügyi rászorultságot jelző piros csíkokkal ellátva. Lehet összecsukható, leggyakrabban 4-6 elemes változatban. Az összecsukható botok elemeit erősebb gumiszalag rögzíti egymáshoz. A botok közül a közepesen kemény, tehát nem teljesen merev, de nem is túlzottan hajlékony típusok a legmegfelelőbbek.