Tompalátás - lézeres szemműtét

2020. 10. 26.

Sokan kérdezik, hogy tompalátás esetén elvégezhető-e a lézeres szemműtét? Íme a válasz.

Mi az a tompalátás?

Tompalátásról (ambliópia) beszélünk, ha az agy, a szem és a látóidegek, gyermekkorban nem tanulják meg feldolgozni a környezetből érkező vizuális ingereket és emiatt az egyik (vagy akár mindkét) szemen nem alakul ki megfelelő látóélesség. A szem nem szerzi meg a teljes, 100%-os (vagy a feletti) látás képességét.

Felnőtt korban ez a látásprobléma nem kezelhető. Ha gyermekkorban időben észreveszik, akkor szemüveglencse takarással megerősíthető a gyenge szem. A takarásos módszernél a jól látó szemet takarják le, hogy a másik szemet kényszerítsék munkára. Ha fennáll a probléma és gyermekkorban nem kezelik, akkor a „lusta szem” örökre gyengébb marad. A tompalátás lehet különböző mértékű, előfordulhat, hogy az agy lényegében teljesen figyelmen kívül hagyja az egyik szemből érkező információkat.

tompalátás lézeres szemműtét

Hogyan lát, aki tompalátó?

A teljes látást 100%-osnak nevezzük. Minden olyan esetben, amikor a 100%-os látást nem lehet kihozni szemüveggel/kontaktlencsével (és egyéb anatómiai problémák kizárhatók), akkor tompalátásról beszélünk.


Elvégezhető-e a lézeres szemműtét tompalátás esetén?

Az, hogy a lézeres látásjavító kezelés elvégezhető-e függ a tompalátás mértékétől. Az egyéni alkalmasságról a műszeres vizsgálatok után dönt a szakorvos. Fontos, hogy a lézeres szemműtéttel a tompalátás nem javítható! Ha elvégezhető a kezelés a tompalátó szemen, akkor csak olyan látásélesség érhető el a látásjavítással, mint a legjobb felírt szemüveggel. Tehát a lézeres szemműtét után úgy fog látni a tompalátó szemmel, mint műtét előtt szemüveggel.

 
Amennyiben szeretné tudni, hogy Ön alkalmas-e lézeres szemműtétre, töltse ki 3 perc alatt online alkalmassági tesztünket!